Kışlık Turşu Yapımı ve Tarifi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kışlık Turşu Yapımı ve Tarifi

Kışlık Turşu Yapımı, Turşu kelimesi bile ağzımızın sulanmasına yetiyor da artıyor. Yemeklerimizin yanındaki vazgeçilmez ve daimî misafirimiz olan onsuz pek anlamı olmayan yemeklerin olduğu tartışılmaz bir gerçektir. İştah açıcı ve özellikle sofralarda her yemeğin yanında bulundurmak yüzyıllık bir gelenek haline gelmiştir. Şimdi en iyi, en hijyenik, en doğru ve en lezzetli turşu kurmak için uymamız ve bilmemiz gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallardan bahsedelim ve kurmuş olduğumuz turşunun sonucunun hüsrana uğramasına engele olalım.


Turşu Hazırlanma Zamanı


Turşunun uzun ömürlü olması için sonbahar aylarında kurmakta yarar vardır. Turşu serin havada erimeden daha sağlıklı bir şekilde olgunlaşır. Şayet evinizde serin bir saklama yeri varsa eğer serin havaları beklemenize lüzum yoktur. Turşu pişirilmeden işlem gördüğü için temizlik koşullarının iyi şekilde sağlandığına emin olmamız gerekir. Çünkü bakteri üremesini ve turşunun olgunlaşmadan bozulması engellemek gerekir.


Turşu İçin Kullanılan Malzemeleri


Turşu kabı; Hijyenden bahsetmişken turşu kuracağımız kabın plastik olmamasına dikkat etmeliyiz. Turşu, fermantasyonu sırasında plastikle etkileşim halinde olacak ve tadında değişmeye sebebiyet verecektir. Kapağın sağlam olmasına özen gösterin, bozulmasındaki en büyük etken kapaktır. Kapağın hava alması sonucu bakteri oluşumu gerçekleşecek ki bu da yapmış olduğunuz ve verdiğiniz emek araya gideceğini gösterir.

Su; Mümkünse içme suyu kullanmanızı tavsiye ederim. Çeşme suyu kullanmak istiyorsanız kaynatıp bir gün ağzı kapalı soğumasını sağlayın. Çeşme suyunun kireçli olma ihtimali var bu da turşuda tat değişikliğine neden olur.

Tuz; Yemeklik tuz kullanmayınız. Bu turşunun dayanıklılığını azaltır. Genelde kullanacağımız kaya tuzu ya da salamura tuzu diye geçer. Yemeklik tuza oranla biraz daha iri tanelidir. Tuz kullanımını az tutmayın çünkü içindeki bakteri üremesini engelleyen bir materyaldir. Tuz oranına gelirsek 1 litre suya yarım su bardağı tuz ve 1 yemek kaşığı şeker koymamız gerekir. Bir diğer yolu ise yumurta yoluyla ölçmektir. Yumurtayı kullanacağımız kavanoz yarısı kadar suyun içine yerleştiriyoruz ve tuzu ekleyerek erimesini sağlıyoruz. Tuzlu su, yumurtayı kaldırmaya başladığı anda oranını ayarlamış olduğunuz anlamına gelir. Daha sonra turşunun tuzunu kurduktan bir hafta sonra da kontrol edebilirsiniz. Yeterli görmediğiniz taktirde o zaman ilave yapabilirsiniz.

Sirke; Tuz gibi sirkede bakteri oluşumunu önleyen diğer yardımcı araçtır. Turşu da elma sirkesi biraz hafif kaçar aroması biraz daha tatlıdır. Üzüm sirkesi biraz daha serttir ve genelde üzüm sirkesi tercih edilir. Sirke sevmeyenler için limon suyu ya da limon tuzu kullanabilirler. Oranına gelirsek eğer kullanmış olduğumuz suyun üçte biri kadar sirke kullanmak yeterli olacaktır.

Sarımsak; Turşunun vazgeçilmezi onsuz olmayacağı hem antibiyotik özelliği hem de fermantasyonun (Olgunlaşma) olmasında nohuttan sonra gelen malzemedir. Bol bol kullanmakta yarar vardır. Turşuya farklı bir aroma katar.

Sebzeler; işte en önemli kısım burası her şeye iyi bir şekilde dikkat ettik fakat sebzeler olmadan turşu tamamlanmış olmaz. Sebze seçimine çok dikkat etmeliyiz sert, yarası ve çürüğü olmayanları seçmemiz gerekir. Yani elimizdeki malzemeleri araya gitmesin diye kullanmamalıyız. Artık her şeyin turşusu yapıldığı için tek tek saymadan birkaç tane turşusu yapılan malzeme ismi yazayım. Bunlar; domates, fasulye, lahana, kelek, acur, biber, kereviz, erik, çağla, kornişon vb. Daha da örnek çoğalabilir. Ayrıca sebze veya meyveleri aldığımızda turşu yapmadan önce güzelce yıkadığımıza emin olalım.

Yan ürünler; Aroma katıcı ve renklendirme de işe yarıyor. Bunlar; maydanoz, asma yaprağı, kereviz, defne yaprağı, karanfil, hardal ve karabiber tanesi olarak sıralamak mümkündür. Hepsi turşuda kendine has tat ve koku oluşturmaktadır. İsteğe bağlı olduğu için ekleyip eklememek size kalmıştır.


Turşunun Kurulması


Evet geldik en önemli kısma artık elimizdeki tüm bilgiler doğrultusunda turşumuzu yapabiliriz. İlk önce sebzelerimizi nasıl kullanmak istiyorsak ister bölerek yerleştirin ister bütün halinde dizin. Bütün halinde dizecek isek birkaç yerini kürdanla ya da iğneyle delmek gerekir. Turşu kabımızı önümüze alalım artık sebzeleri yerleştirmemiz gerekiyor. Kabın tabanına, çabuk olgunlaşmasını istiyorsak birkaç tane nohut atalım. Onun üstüne bütün veya parçalı olan sebzeleri aralarına maydanoz ve sarımsak yerleştirerek çok sıkı bir şekilde sıkıştırarak yerleştirelim. Sıkıştırmadaki maksat içinde hava kalmasını önlemektir. Kabın ağzında iki parmak kalınlığında yer kalana kadar bu işleme devam ediyoruz. Sıkıştırma işlemi bittikten sonra su, tuz ve sirke oranını yapıp kabın içine dikkatli bir şekilde döküyoruz. Dökerken hava kabarcıkları gözükecektir. Bunların gitmesi için kabı hafif sallamakta fayda vardır. Dizilen sebzelerin üstü geçene kadar tuzlu suyumuzu kaba dökmeye devam edelim. Üstü tamamen tuzlu su kaplı olan sebzeleri sıkıştırmak ve yüzeye çıkmaması için üstüne ona baskı yapacak şekilde çay tabağı, temiz bir taş ya da tahta çubuk gererek kapağını sıkı bir şekilde kapatalım.


Turşuyu Bekletme

Turşu kurma işlemi tamamlandı şimdi bekleme süresine geldik. Mutlaka serin ve güneş ışığı almayan bir yerde 20-25 gün boyunca beklemesi gerekir. Arada bir kontrol etmek gerekir. Çünkü suyu dışarı taşırma ihtimali var eğer suyu eksilirse istediğiniz gibi bir turşu elde edemezsiniz. Turşu kurulduktan 2 gün sonra açıp tuz kontrolü yapabilirsiniz eksilme ya da yetersiz görürseniz üstüne ekleme yapabilirsiniz.

Turşumuz kuruldu ve beklemeye alındı umarım yararlı bilgiler vermişimdir. Şimdiden hepinize afiyet olsun.

Kışlık Turşu Yapımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarımsak Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Sarımsak Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Erik Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Erik Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Ekşimikli Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Ekşimikli Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Bulaşık Makinesinde Turşu Tarifi

Bulaşık Makinesinde Turşu Tarifi

Turşunun Zararları Nelerdir?

Turşunun Zararları Nelerdir?

Güncel

Zeytin Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Zeytin Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yeşil Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Muşmula Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Muşmula Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Jalapeno Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Jalapeno Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Acı Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Acı Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Çiçek Turşu Yapılışı

Çiçek Turşu Yapılışı

Kara Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Kara Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Biberiye Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Biberiye Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Kapari Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Kapari Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Haşlama Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Haşlama Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Haşlama biber turşusu; çiğ olarak yapılan biber turşularına benzemektedir. Klasik olarak yapılan turşular genellikle çiğ sebzeler ile yapılmaktadır. Oysaki sebzeler ha[...]

Çubuk Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Çubuk Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Çubuk Turşusu, Ankara'nın turşusuyla meşhur Çubuk ilçesinde yapılmış olan turşular belediyenin başvurusu üst kısmına markalaştı. Türk Patent Enstitüsü Marka Dai[...]

Sirkesiz Turşu Tarifi ve Malzemeleri

Sirkesiz Turşu Tarifi ve Malzemeleri

Sirkesiz Turşu, yapımı pratik ve çok lezzetli bir turşu kurma yöntemidir. Sirkesiz turşu limon ile ve sirkeyle kurulan turşu gibi çok lezzetli ve uzun ömürlüdür. Turş[...]

Patates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Patates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Patates Turşusu, Patatesin ana vatanı Amerika olarak bilinmektedir. Patates Türkiye'de oldukça fazla tüketilen sebzeler arasında ilk sırada gelmektedir. Patates serin ve ıl[...]

Süs Biberi Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Süs Biberi Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Süs biberi turşusu, günümüzde birçok lokantada gördüğümüz küçük biberlerin turşu yapılmış halidir. Bu turşu birçok zaman tat olarak acıdır. Fakat bu durum tur[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6